1
paź

Przesłanie ukryte w losie śmiertelników

   Napisane przez: Maryen   w Interpretacje

Czytając po raz kolejny Silmarillion pod koniec, w rozdziale o Upadku Numenoru trafiłam na cytat, którego słowa przemówiły do mnie szczególnie. Jest to przestroga wypowiedziana z ust wysłannika z Amanu, do zamieszkujących Numenor Dunedainów: „Valarowie z wielką troską wzywają was, abyście nie odmawiali ufności losowi, do którego zostaliście powołani, gdyż inaczej zmieni się on w krepujące was pęta” (J.R.R. Tolkien, Silmarillion). Postanowiłam głębiej się zastanowić nad ich sensem.

Niektórzy pomyślą, że nie ma się nad czym zastanawiać, ponieważ to jasne: ludzie buntujący się przeciwko swojej śmiertelności mają przyjąć ten dar Iluvatara i nie sprzeciwiać się swojemu przeznaczeniu. W innym razie może to doprowadzić (i istotnie prowadzi) do ich zguby. Jest to zrozumiałe samo w sobie. Myślę jednak że ciekawszy jest sens tych słów, jeśli przenieść je do naszego codziennego życia. Na swojej drodze napotykamy wiele trudności, podejmujemy w życiu wiele decyzji, które wpływają na nasze samopoczucie, relacje z innymi, wzloty i upadki. Niejednokrotnie zastanawiamy się dlaczego, jeśli podjęliśmy się taką, a nie inną, decyzję, wciąż coś jest nie tak. Staramy się walczyć z przeciwnościami za wszelką cenę. Czasem nawet cenę naszego zdrowia.

Jednak walka i nie godzenie się z własnym losem staje się właśnie tymi pętami, o których mówi Tolkien. Robimy pewne rzeczy na siłę, brniemy bez sensu w coś, czego bardzo chcemy, ale tak na prawdę nie jesteśmy do tego powołani. Szukamy czegoś zupełnie innego, dalekiego, a nie dostrzegamy darów które mamy na wyciągnięcie ręki. Przeciwstawiając się na siłę przeznaczeniu w kwestiach pracy, w relacjach z przyjaciółmi czy w miłości, nie jesteśmy w stanie zaznać szczęści. Pozostanie tylko całe życie walczyć o coś, czego nie powinniśmy mieć. Nieustannie iść pod prąd. Można uznać, że słowa Tolkiena mówią nam, że ważne jest, aby umieć poddać się swojemu losowi. Zaufać mu i żyć w harmonii z samym sobą. Sprzeciwiając się temu nasze wyobrażenia o własnym losie mogą przesłonić nam tę właściwą, realną drogę do której przejścia zostaliśmy powołani.

się

Tagi: , ,

Ten tekst napisano 1 październik 2010 o godzinie 20:21 i zamieszczono w kategoriach Interpretacje. Możesz otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach do tego wpisu przez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź lub wykonać trackback ze swojej strony.

Zostaw odpowiedź

Imię (nick) (*)
Adres e-mail (pozostanie ukryty) (*)
Strona www
Komentarz