W ubiegły wtorek słuchacze Programu Drugiego Polskiego Radia mieli niebywałą okazję wysłuchać godzinnej audycji na temat nowego wydanie Listów J.R.R. Tolkiena. W programie Sezon na Dwójkę prowadzonym przez Michała Montowskiego udział wzięły dwie ważne postacie polskiego fandomu: prof. Jakub Lichański, znany polski tolkienolog, oraz dr Marek Gumkowski – redaktor nowego wydania Listów.

Temat audycji Sezon na Dwójkę, która rozpoczęła się o 18, brzmiał Wszystkie światy J.R.R. Tolkiena. Uczestnicy audycji dyskutowali przede wszystkim na temat listów Tolkiena jako źródła wiedzy o życiu brytyjczyków na przestrzeni przeszło połowy XX wieku. Wbrew pozorom, poruszane były tematy znacznie odbiegające od samego świata Śródziemia. Dysksuje dotyczyły wrażenia, jakie wywierała na Tolkiena II Wojna Światowa, hitleryzm i stalinizm. Dużą część programu poświęcono także kontekstowi chrześcijańskiemu, w którym Tolkien osadził swój świat. Jednak to co było najciekawsze, to właśnie krótka analiza życia Tolkiena, jako zwykłego anglika, który w swoich listach przekazał myśli wielu swoich rodaków. Jak zaznaczyli sami uczestnicy dyskusji, niewielu Brytyjczyków wypowiadało się w tamtych czasach chętnie na tematy wojen czy reżimów totalitarnych, jak i spraw kościelnych.

ListyW trakcie trwania audycji, uczestnicy poruszyli bardzo ciekawy wątek życia Tolkiena, jakim była jego pasja do języków. Zaznaczyli, że Tolkien żył i tworzył głównie z miłości do słów. Często zapominamy o tym i uważamy go za twórcę magicznego świata Śródziemia, jednak traktując Władcę Pierścieni i inne jego książki na równi ze współczesnymi czytadłami. Tymczasem warto dostrzec, że Tolkien pragnął stworzyć mitologię, która byłaby odpryskiem myśli mieszkańców Anglii. Uważał, że w języku ukryta jest jego cała magia i właśnie dlatego to na językach w swoim wykreowanym świecie skupiał całą swoją uwagę. Właśnie dlatego każdy bohater ma własne imię, każda rzeka, góra czy port morski mają swoje nazwy, którym przypisane jest konkretne znaczenie. W audycji uczestnicy zwracają uwagę na fakt, że Tolkien wierzył, iż same dźwięki słów, nawet, gdy nie znamy ich znaczenia, potrafią przekazać nam to znaczenie. Przybliżyć je w wyobraźni. Tolkien zawarł to w swoich dziełach, na dowód czego przytoczony został fragment z Władcy Pierścieni.

Audycja zamieszczona w Programie Drugim Polskiego Radia była bardzo ciekawa i warta wysłuchania. Można z niej było dowiedzieć się wiele na temat życia Tolkiena i z całą pewnością zachęcała do sięgnięcia po Listy J.R.R. Tolkiena. Faktycznie jest bowiem tak, że znaleźć możemy w nich wiele więcej, niż w jakiejkolwiek biografii Tolkiena czy opracowaniu tolkienologicznym.

Osoby, które nie miały możliwości posłuchania audycji, mogą nadrobić straty na stronie Polskiego Radia. Niestety na stronie nie ma możliwości zatrzymania audycji, która trwa niemal godzinę, toteż znacznie bardziej opłaca się pobrać plik z nagraniem. Aby to zrobić, wystarczy pobrać plik nagrania, który uruchamia system odtwarzania na stronie. Link do tego pliku na serwerze Polskiego Radia znajduje się na końcu tego artykułu. Pobrany plik ma rozszerzenie file, wystarczy zmienić je na mp3, aby móc cieszyć się odsłuchaniem audycji. Gorąco zachęcam do zapoznania się z nią.

Pobierz plik z nagraniem ze strony Polskiego Radia

Tagi: , , , , , ,

Ten tekst napisano 8 styczeń 2011 o godzinie 17:46 i zamieszczono w kategoriach Ciekawostki, Nowości wydawnicze, Polskie wydawnictwa, Relacje. Możesz otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach do tego wpisu przez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź lub wykonać trackback ze swojej strony.

Jeden komentarz

 1 

Dzięki za podanie linku do nagrania;)
Co do samej książki, to wszystkim ją bardzo polecam.
Ale uwaga: w listach wymienianych jest niezwykle wiele osób, miejsc i zdarzeń, więc dobrze jest przed lektórą zapoznać się z jakąś obszerniejszą biografią Tolkiena. Oszczędzi nam to przewracania stron w poszukiwaniu odnośników, których jest bardzo wiele.

13 styczeń 2011 o 18:21

Zostaw odpowiedź

Imię (nick) (*)
Adres e-mail (pozostanie ukryty) (*)
Strona www
Komentarz