1
lut

Z Archiwum BBC

   Napisane przez: Seonaid   w Ciekawostki

Przeglądając archiwa BBC można być pewnym, iż wcześniej czy później trafi się jakiś interesujący fanów J.R.R.Tolkiena program. Jednym z nich jest nagranie wywiadu emitowane w BBC2 dnia 30 Marca 1968r. Poniżej prezentujemy kilka informacji na temat tego nagrania i link, dzięki któremu każdy z nas może zobaczyć materiał.

Program rozpoczyna się wprowadzeniem do magicznego świata stworzonego przez pisarza. Prezentowane są ujęcia, na których fani prezentują swoją wiedzę o tym świecie i cytują książki profesora. Prezenter Jon Izzard spotyka się z J.R.R. Tolkienem w jego domu oraz spaceruje po Merton College. Z wywiadu można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Między innymi Tolkien opowiada, jak powstał „Hobbit”, czy o sposobie narracji w swoich utworach. Profesor porównuje także naukę nowych języków do próbowania nowego wina. Cieszy się zainteresowaniem, jakie wzbudzają wymyślone przez niego języki elfów, ale jednocześnie nie chce, aby stały się przedmiotem kultu. Opowiada on także o swojej miłości do prostego jedzenia, piwa i fajki. Stwierdza, że nie może pisać, jeśli nie zapali sobie w tym samym czasie.

Podczas spaceru po Merton College Tolkien nie może obojętnie przejść obok drzew tam rosnących. Opowiada jak pięknie kwitną one wiosną i tym, jak od zawsze drzewa w jakiś sposób go przyciągały (stąd pewnie pomysł na Entów). Wypowiada się także na temat śmierci, którą uważa za przypadek. Niezależnie od tego, czy jest nim rzeczywiście, czy od dawna się ją czuje. W programie pojawia się także scena, kiedy Tolkien ogląda fajerwerki (prawdopodobnie w BonFire Night). Widać w tym ujęciu jak taka dziecinna rzecz sprawia mu wielką radość.

Oprócz zapoznania się z samą treścią programu, warto zwrócić uwagę jest jeszcze inny, ciekawy aspekt. Oglądając i słuchając nagrania możemy na chwilę przenieść się w tamtą epokę, przypomnieć sobie styl ubierania się, sposób nagrania samego programu. Można zaobserwować, że choć czasy były inne, to fani jego twórczości byli bardzo podobni do nas. Także czytywali i cytowali jego książki czy interesowali się szczegółami fabuły. Warto przy tej okazji zwrócić także uwagę na to, jak Tolkien mówił po angielsku – zupełnie inaczej, niż kiedy czyta swoje utwory, w języku swoim czy elfów, na nagraniach znanych nam z innych źródeł.

Oryginalne nagranie można zobaczyć na stronie BBC. Niestety nie ma możliwości oglądania ich programów z terenu naszego kraju, dlatego poniżej zamieszczamy dokładnie ten sam film znaleziony w serwisie YouTube.

Przyjemnego oglądania!

Artykuł ten przysłała nam użytkowniczka naszego forum – Seonaid. Dziękujemy!

Tagi: , , , ,

Ten tekst napisano 1 luty 2011 o godzinie 11:12 i zamieszczono w kategoriach Ciekawostki. Możesz otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach do tego wpisu przez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź lub wykonać trackback ze swojej strony.

Zostaw odpowiedź

Imię (nick) (*)
Adres e-mail (pozostanie ukryty) (*)
Strona www
Komentarz