Uczestnicy WrocTolk #3 na Starym Rynku

16 kwietnia AD 2011 – dzień wyjątkowy nie dlatego, że upłynęły dokładnie cztery miesiące od pierwszego wrocławskiego spotkania fanów Tolkiena, tylko z powodu 120 rocznicy ślubu Arthura Reuela Tolkiena i Mabel Suffield – rodziców wspaniałego pisarza. Z tej okazji warto było poświęcić parę chwil na refleksję nad życiem Mistrza. Czego dokonać się udało, choć przy znacznym poziomie rozmów od tematu odbiegających, czasem nawet bardzo daleko.

W Miodosytni wszyscy dokonali swoich zamówień (piwo, miód, czekolada). Czego zażyczył sobie Olórin Artafinde?

Zobacz zdjęcia ze spotkania

Poproszę wodę… wrzątek.
? — Uśmiech kelnerki przerodził się w niekryte zdziwienie — i co to będzie?… Zupka chińska? — Uśmiech powrócił, jak gdyby z poczuciem dumy z rozwikłania zagwostki.
Nie, yerba.
Zakłopotanie wróciło z powrotem na twarz dziewczyny.
I jak to ma być? Dzbanek z wodą i filiżanka do tego, tak?
Sama woda, naczynko mam ze sobą.
Wywołało to kolejną dawkę konsternacji, ale Olórinowi Artafindemu to nie wystarczyło, gdy parzył już yerbę, zapytał kelnerkę:
Mógłbym dostać jeszcze podgrzewacz? — do wody, która stała w garnuszku i stygła.
Taki jak dajemy do miodów — upewniła się kelnerka z gasnącą już konsternacją
Będzie idealny!

Gdy wszyscy cieszyli się już swoimi ulubionymi napojami należało przejść do rozmów. Zwyczajem WrocTolka stało się prowadzenie przez Olórina Artafindego notatek z rozmów (które, w zaufaniu wam powiem, na licho się zdają, bo prowadzone są nadzwyczaj fragmentarycznie). Wyciągnął Artafinde zeszyt, po czym zanurkował do swojego plecaka. Długo się nie wynurzając mamrotał pod nosem: „Gdzie jest pióro? Tu? Nie… a może tu? Też nie…”. W końcu zapytał: „Kto ma długopis?” i dostał długopis od Mitha. Nic jednak nie trwa wiecznie i Mith, w pewnym momencie, musiał nas opuścić, a potrzeba notowania nie została jeszcze w pełni zaspokojona. Zaczęły się więc gorączkowe poszukiwania. Nikomu jednak nie było dane znalezienie długopisu. Pozostał w ukryciu. Aż Olórin otworzył najbardziej prawdopodobne miejsce, Czarną Teczkę z Materiału:

Co to? Długopis! Mój własny!

„Jeden długopis, by wszystko spisać,
W pubie Miodosytnia, gdzie dość ciemno było”

Jedyny długopis

A o czym rozmawialiśmy? Usiłowaliśmy powrócić do tematów już poruszanych na WrocTolkach poprzednich. Nie szło to nam jednak najlepiej. Jedynie temat nowego filmu Petera Jacksona się rozwinął. Szczęśliwie pojawiło się wiele myśli pobocznych, m.in. dlaczego norweski black-metal tak sobie upodobał języki Tolkiena; role jakie grał Christopher Lee; co sobie Doda, na ciele tengwarem napisała… Mith zaproponował ciekawy temat, który warto, by rozwinąć na kolejnym spotkaniu – motywy pogańskie w legendarium Tolkiena. Olórin przedstawił wizję rozwoju WrocTolków, mianowicie wprowadzenia nowego rodzaju spotkań (raz, dwa razy do roku), „przy ognisku”, podczas których będziemy się bardziej starać o utrzymanie nastroju Śródziemia (np. poprzez wprowadzenie strojów – nieobowiązkowo, oczywiście). Na takim spotkaniu obowiązkowe, natomiast będzie odczytanie jakiegoś fragmentu z Dzieł Tolkiena, ale byłaby też szansa zaprezentowania własnej twórczości pochodnej. Wracając do relacji: i tym razem nie obyło się bez plotek i wspomnień ze szkół. A w ramach dyskusji nad położeniem Bloemfontein w Afryce (klimatu i odległości do morza) w WrocTolkowym zeszycie pojawiła się pierwsza mapa!

Podsumowując, jedyne czego możemy żałować to mała frekwencja osób, które wcześniej ubiegały się o weekendową edycję WrocTolka – wydaje się, że spowodowane to było dość późnym ustaleniem daty oraz trudnościami dopasowania jej do oczekiwań chętnych. Zachęcam, więc do dzielenia się uwagami, zwłaszcza tych, z którymi nie miałem okazji jeszcze rozmawiać (tak, o was mowa Ardowicze!).

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Ten tekst napisano 18 kwiecień 2011 o godzinie 23:49 i zamieszczono w kategoriach Aktualności, Działalność Bractwa, Relacje, Spotkania, WrocTolk. Możesz otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach do tego wpisu przez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź lub wykonać trackback ze swojej strony.

Zostaw odpowiedź

Imię (nick) (*)
Adres e-mail (pozostanie ukryty) (*)
Strona www
Komentarz