Nadchodzi nowy hit! Począwszy od poniedziałku w ramówce HBO pojawi się nowy serial produkcji tej stacji telewizyjnej oparty na klasyce gatunku fantasy – Gra o Tron. Dzięki szeroko zakrojonej promocji, pierwszy odcinek serialu może obejrzeć każdy zainteresowany.

Gra o Tron to pierwsza część sagi Pieśń Lodu i Ognia autorstwa George’a R.R. Martina, która znana jest najlepiej osobom, które mają styczność z literaturą fantasy. Powieść prezentuje losy świata Westeros. Wpływ na nie ma kilkoro bohaterów powieści, z których perspektywy prezentowane są wydarzenia. Wśród nich najważniejszym jest Eddard Stark, którego bliski przyjaciel, król Robert Baratheon prosi o objęcie posady namiestnika królewskiego. Pomimo wątpliwości, Eddard ostatecznie przyjmuje posadę i wkracza na niebezpieczną ścieżkę walki o wpływy.

Cały cykl książkowy liczy obecnie w Polskim przekładzie 6 tomów (część oryginalnych podzielona jest na mniejsze tomy). Gra o Tron jest pierwszym i najważniejszym z cyklu. Na jej podstawie powstałą gry karcianafabularna a nawet bitewna gra planszowa.

W tym roku powieść doczekała się adaptacji w formie serialu. Zrealizowała ją stacja HBO, która jest już dobrze znana z takich produkcji jak Zakazane Imperium czy Czysta Krew. Co ciekawe sam serial produkowany był także przy udziale samego autora powieści. Dzięki temu możemy być pewni, że odwzorowanie filmowych postaci i lokacji będzie bardzo bliskie zamysłowi Martina. W rolę Eddarda wcieli się znany fanom Tolkiena Sean Bean, który zagrał Boromira w filmie Władca Pierścieni.

Pierwszy odcinek serialu zostanie opublikowany już w ten poniedziałek o godzinie 22:00 na kanale HBO. Będą go mogli zobaczyć także ci z telewidzów, którzy nie mają wykupionego dostępu do tego kodowanego kanału. HBO zapowiedziało, że pierwszy odcinek pojawi się w paśmie niekodowanym. Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego akurat HBO Martin zdecydował się zgodzić na realizację adaptacji. Jak sam przekonywał, jego książki należą do gatunku fantastyki, która kierowana jest przede wszystkim do dorosłych odbiorców. Z tego względu nie chciał, by film pojawił się w publicznej telewizji, a jedynie na kanale skierowanym głównie do starszych osób.

Już dzisiaj za pośrednictwem specjalnej strony HBO możecie zapoznać się ze światem Westeros kreowanym w filmowej adaptacji. Możecie także zobaczyć piętnastominutowy prolog do filmu na stronie HBO poświęconej produkcji. Jego premiera miała miejsce 4. kwietnia.

Na koniec mała ciekawostka dla fanów dzieł George’a R.R. Martina. W czerwcu autor pojawi się w Polsce w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki, który odbędzie się w Nidzicy. Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie Festiwalu. Na pewno będzie to świetna okazja, by osobiście zapytać autora o stosunek do filmu i współpracę z producentem.

Tagi: , , , , , ,

Ten tekst napisano 17 kwiecień 2011 o godzinie 20:26 i zamieszczono w kategoriach Aktualności, Ciekawostki. Możesz otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach do tego wpisu przez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź lub wykonać trackback ze swojej strony.

Jeden komentarz

Olórin Artafinde
 1 

Fajnie, że coś się dzieje, ale nie lubię takiego fantasy. Gdybym chciał czegoś podobnego to zagłębiłbym się w dzieje Rzymu, a później dodał do tego smoki i inne potwory (książek nie czytałem, ale z tego co widzę do tego się sprowadzają, co mnie nie zachęca) <- oczywiście to jest moje osobiste zdanie, którego nikomu nie narzucam;)

17 kwiecień 2011 o 22:45

Zostaw odpowiedź

Imię (nick) (*)
Adres e-mail (pozostanie ukryty) (*)
Strona www
Komentarz