Mieszkać w domku rodem z tolkienowskiego Hobbita? Wydaje się wam to niemożliwe? A jednak! Brytyjczyk Simon Dale razem ze swoją żoną udowodnili, że nawet w dzisiejszych czasach jest to nie tylko możliwe, ale także tanie i wygodne. Udało im się zbudować niezwykły dom inspirowany norkami Hobbitów.

Simon Dale i Jasmine Saville nie zarabiali dużo. Ich łączne wynagrodzenie dochodziło do około 5000 funtów rocznie. To zbyt mało, by zdobyć kredyt na zakup mieszkania czy własnego, wymarzonego domku. Dlatego bardzo chętnie przystali na propozycję właściciela terenów leśnych w Walii, który zaproponował im wybudowanie domu w ich obrębie. Jak przyznają, same materiały kosztowały ich wtedy około 2000 funtów, a całość inwestycji miała zmieścić się w 3000. W ten sposób powstał ekologiczny dom, zbudowany z naturalnych składników, bez użycia sztucznych farb i innych dodatków powszechnych w naszych zabudowaniach.

Jak to wygląda?

Jak już wspomniałem, dom powstał wyłącznie z naturalnych materiałów. Do jego budowy wykorzystano dostępne w okolicy kamienie i drzewa, a całość została osadzona w zboczu wzgórza. Dach i ściany izolowano za pomocą słomy oraz wełny, dzięki czemu do środka nie przenika wilgoć ani chłód. Dach dodatkowo pokryto błotem, dla jeszcze lepszej izolacji i spójności całego budynku. Wewnątrz jest on wsparty jest na specjalnej konstrukcji z kłód, splatających się i zawijających ku górze, aż do wylotu po środku. Spojenia wszystkich elementów także zostały wykonane z naturalnych składników. Dla przykładu bale drzew zostały połączone za pomocą leszczyny.

Fajnie być eko!

Twórca „hobbickiego domku” bardzo zainteresował się kwestią ekologii i możliwością wykorzystania bogactw środowiska naturalnego tak, by ludziom żyło się wygodnie, a równocześnie by naturalne otoczenie nie doznawało uszczerbku ze względu na naszą działalność. Jak wykazuje budowniczy, jest to możliwe. Na jego stronie internetowej znaleźć możemy nie tylko historię budynku, ale wiele informacji o tym, jak dokładnie był tworzony (z planami i dokładnym opisem technik stosowanych przy budowie). Ponadto znajdziemy tam wskazówki i wytyczne dotyczące prawnego rozwiązania wielu spraw. Dale tłumaczy je dla rodzimego, brytyjskiego prawa, jednak wskazuje, że można je wykorzystać jako punkt startu do szukania informacji w prawodawstwie własnego kraju.

Pozostaje pytanie: czy w tak skonstruowanym ,,smajalu” można mieszkać przez cały rok? Okazuje się, że tak. Simon i jego rodzina żyją tam od przeszło pięciu lat i bardzo sobie chwalą swoją posiadłość. Jednak już planują przeprowadzkę do nowego miejsca. W okolicach Pembrokeshire ma powstać całe 5-akrowe osiedle dziewięciu domków zbudowanych podobną techniką. Będą one nieco większe od tego, o którym pisaliśmy wyżej. Budynki powstaną w ramach działalności organizacji Lammas Project, która chce promować budownictwo nie wpływające znacząco na środowisko naturalne. Trzeba przyznać, że nie tylko idea jest szlachetna, ale samo wykonanie wydaje się być realne i atrakcyjne. Widzimy to po efektach pracy osób takich jak Simon Dale.

A czy wy chcielibyście mieszkać w takim domku?

Poniżej możecie zobaczyć filmy, w których Simon Dale opowiada o swoim projekcie. Koniecznie zajrzyjcie także na jego stronę internetową, jeżeli interesują was szczegóły budowy.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Zdjęcia pochodzą ze strony Simona Dale’a – www.SimonDale.net.

Tagi: , , ,

Ten tekst napisano 1 październik 2011 o godzinie 09:29 i zamieszczono w kategoriach Ciekawostki. Możesz otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach do tego wpisu przez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź lub wykonać trackback ze swojej strony.

Zostaw odpowiedź

Imię (nick) (*)
Adres e-mail (pozostanie ukryty) (*)
Strona www
Komentarz