Ta ciekawostka najpewniej nie będzie znana wszystkim. O ile ani Wy, ani wasi znajomi nie mieliście kontaktu w tym roku z Maturą. Jednak wprawne oko licealistów z Bractwa Rivendell wyłapało nowinkę i spieszymy ją wam przekazać. W tym roku można było lekką ręką zdobyć 7 punktów na egzaminie maturalnym z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Dlaczego? Bo jedno zadanie dotyczyło właśnie twórczości Tolkiena.

Czwarte zadanie tegorocznego arkuszu egzaminacyjnego z języka angielskiego na Maturze dotyczy twórczości J.R.R. Tolkiena, skupiając się wokół bardzo popularnego ostatnio tematu – Hobbita. Zadaniem maturzystów było zapoznanie się z tekstem składającym z siedmiu fragmentów tekstu. Do każdego z nich należało przydzielić nagłówek, który będzie oddawał tematykę kolejnych akapitów.

Treść tekstu opowiada pokrótce historię powstania opowieści. Maturzyści mogli przeczytać, jak Tolkien zaczął prace nad Hobbitem oraz dowiedzieć się o szybkiej popularyzacji książki. W kolejnych akapitach dowiadujemy się krótko o grach komputerowych, które powstały na bazie książki, dalszych pracach Tolkiena (w tym nad Władcą Pierścieni) oraz adaptacji filmowej o wyprawie Bilba, której premiera odbędzie się w grudniu tego roku. Ciekawe, czy producenci sponsorowali tegoroczne matury, bo teraz łatwiej będzie ściągnąć młodych do kin.

Interesujący jest też inny fakt. Tekst ten nie pochodzi z żadnego szanującego się magazynu czy książki. Jest to nieco zmieniony w formie tekst z… Wikipedii. Można dostrzec tutaj pewien paradoks. Często nauczyciele grzmią na uczniów (studentów także) za wykorzystywanie jako źródła wiedzy tej internetowej encyklopedii. Tymczasem twórcy egzaminu sami sięgnęli do Wikipedii, by przygotować swój materiał. Czyżby oznaczało to wcielanie się w życie nieuchronnych zmian? Wszak, w końcu musiało do tego dojść. Mimo to, cieszymy się, że twórczość Tolkiena trafia nawet na tak ważne i powszechne egzaminy, jak Matura. Jesteśmy pewni, że nasi czytelnicy nie mieli z nimi problemów.

Jeżeli chcecie zapoznać się z maturą z języka angielskiego, możecie zobaczyć oryginalne arkusze ze strony CKE.

Wszystkim maturzystom, przed którymi jeszcze stoją wyzwania egzaminacyjne, życzymy powodzenia i wielu tolkienowskich tematów!

Tagi: , , , , ,

Ten tekst napisano 12 maj 2012 o godzinie 10:51 i zamieszczono w kategoriach Aktualności, Ciekawostki, Śladami Hobbita. Możesz otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach do tego wpisu przez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź lub wykonać trackback ze swojej strony.

Jeden komentarz

Erufaeleth
 1 

Ciekawe :) Ja mam maturę za rok. Trzymajcie kciuki, żeby się też coś z Tolkiena trafiło :)

17 maj 2012 o 16:40

Zostaw odpowiedź

Imię (nick) (*)
Adres e-mail (pozostanie ukryty) (*)
Strona www
Komentarz