Wpisy o tagu ‘ekologia’

Mieszkać w domku rodem z tolkienowskiego Hobbita? Wydaje się wam to niemożliwe? A jednak! Brytyjczyk Simon Dale razem ze swoją żoną udowodnili, że nawet w dzisiejszych czasach jest to nie tylko możliwe, ale także tanie i wygodne. Udało im się zbudować niezwykły dom inspirowany norkami Hobbitów.

Simon Dale i Jasmine Saville nie zarabiali dużo. Ich łączne wynagrodzenie dochodziło do około 5000 funtów rocznie. To zbyt mało, by zdobyć kredyt na zakup mieszkania czy własnego, wymarzonego domku. Dlatego bardzo chętnie przystali na propozycję właściciela terenów leśnych w Walii, który zaproponował im wybudowanie domu w ich obrębie. Jak przyznają, same materiały kosztowały ich wtedy około 2000 funtów, a całość inwestycji miała zmieścić się w 3000. W ten sposób powstał ekologiczny dom, zbudowany z naturalnych składników, bez użycia sztucznych farb i innych dodatków powszechnych w naszych zabudowaniach. Czytaj dalej »

Tagi: , , ,

Jest sobota, 26. marca 2011 roku. Zaczyna się wieczór pełen spotkań ze znajomymi i imprez. Po godzinie ósmej grupa znajomych spaceruje po centrum miasta, gdy nagle, dokładnie o 20:30 gasną wszystkie światła. Czyżby nastąpił koniec świata? Nie ma prądu w całym mieście? Jak to możliwe?

Na szczęście nie jest to początek kolejnego filmu katastroficznego, ani wizja jednego z przewidujących przyszłość. Ale całkiem możliwe, że niektórzy z Was w najbliższą sobotę spotkają się z podobnym zjawiskiem. A wszystko to za sprawą akcji Godzina dla Ziemi organizowanej po raz kolejny przez WWF. W ramach niej ta, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego, organizacja proponuje, byśmy o godzinie 20:30 zgasili wszystkie światła na 60 minut. W ten sposób WWF chce promować zmianę naszych codziennych nawyków, które marnują naturalne złoża naszej planety i powodują zanieczyszczenia środowiska.

Kontrowersje na bok

Z góry możemy przyjąć, że wiele osób zacznie krzyczeć, że to nie poprawi stanu rzeczy, a globalne ocieplenie nie jest skutkiem działalności człowieka. Jednak w akcji tej nie chodzi wcale o to, by wykazać, kto ma rację, lecz zrobić coś relatywnie prostego, a zarazem korzystnego dla nas i środowiska. Nie można zaprzeczyć, że niezależnie od tego, kto ma rację, zużywając duże ilości energii w jakiś sposób zanieczyszczamy środowisko w naszych miastach. Ponadto nie dbając o oszczędność energii sami siebie skazujemy na wyższe rachunki. Dlatego warto z okazji akcji Godzina dla Ziemi zastanowić się nad tym, gdzie na co dzień tracimy najwięcej energii elektrycznej. Czytaj dalej »

Tagi: , , , ,