Wpisy o tagu ‘KrakTolk’

Oj, coś ta sesja egzaminacyjna dla studentów bardzo nam się przedłużyła. I oczywiście z tego powodu nie odbyło się dawno żadne spotkanie fanów Tolkiena. Jednak zaraz się to zmieni.

Kilka dni temu uruchomiliśmy na naszej stronie w serwisie facebook oraz forum ankiety, które zdecydują o terminach najbliższych spotkań w Krakowie i Wrocławiu. Na głosowanie w Krakowie macie jeszcze czas do jutra (sobota) do godziny 22:00. Po tym terminie podamy datę kolejnego spotkania.

Wrocław ma leciutko więcej czasu, ale też prosimy, byście jak najszybciej dali nam znać, kiedy chcecie się spotkać. W ten sposób szybciej ogarniemy całe wydarzenie.

Czym są spotkania? Wystarczy przeszukać naszą stronę, gdzie znajdziecie na ich temat wiele informacji. Rozmawiamy o Tolkienie i jego twórczości, ale nie tylko. Chcemy, by nasze spotkania przypominały meetingi Inklingów. Przy napitku dyskutujemy o różnych bieżących ciekawostkach, które nas pasjonują. Oczywiście staramy się, by były one jak najbliższe Tolkienowi.

Dokładne informacje na temat miejsca i czasu spotkań zostaną przekazane w kolejnym wpisie, gdy tylko ustalimy datę.

Zapraszamy!

Tagi: , , , ,

Po zasłużonej, wakacyjnej przerwie zapraszamy Was znowu na regularne spotkania dyskusyjne fanów Tolkiena w Krakowie i Wrocławiu. Najbliższe odbędzie się już w następną sobotę wieczorem. 

W czasie wakacyjnej przerwy (przyznajemy, że nieco przedłużonej) zrezygnowaliśmy z formalnych spotkań. Mimo, że w Krakowie numeracja była dalej ciągnięta, KrakTolk przyjął formę bardzo luźnych dyskusji na tematy dowolne. Mamy jednak jesień w pełni i wracamy do poprzedniej formuły. Organizatorzy poszczególnych spotkań przygotowali dla Was atrakcje i tematy do rozmów, które uprzyjemnią Wam chłodny listopadowy wieczór.

Najbliższe spotkania KrakTolk i WrocTolk odbędą się równocześnie w sobotę – 12. listopada. Poniżej informacje dla uczestników poszczególnych spotkań. Czytaj dalej »

Tagi: , , , , , , , , ,

Choć wakacje w pełni, a uczestnicy naszych spotkań z pewnością w rozjazdach, postanowiliśmy zorganizować jedno małe spotkanie w lżejszym wydaniu. Wracamy do Media Aetas, by porozmawiać nie tylko na tematy tolkienowskie, ale także podzielić się wrażeniami z naszych dotychczasowych wyjazdów.

Dobrze wiemy, że wakacje są okresem, w którym każdy bierze urlop i wyjeżdża, by odpocząć od całorocznej pracy. Dlatego też, do tej pory, nie organizowaliśmy żadnych spotkań w tym czasie. Nie chcieliśmy, żeby ciekawe punkty ominęły stałych bywalców KrakTolka. Jednak za namową kilku osób, które i tak chciały się spotkać, postanowiliśmy przeprowadzić luźne spotkanie, podczas którego podyskutujemy przede wszystkim o tegorocznych wyjazdach na konwenty i larpy. Nie ustalamy żadnej agendy, nie wprowadzamy dokładnego planu. Tylko my, Media Aetas i dobry trunek. Tyle nam potrzeba, aby na luzie podyskutować po kilku miesiącach przerwy.

KrakTolk #12.(9) odbędzie się we wtorek, 16. sierpnia od godziny 19.00 (można przychodzić później!). Spotykamy się oczywiście jak zawsze w restauracji Media Aetas przy Rynku Głównym w Krakowie. Jeżeli chcecie dołączyć do nas, polecamy Wam zapisanie się na wydarzenie, które utworzyliśmy w serwisie Facebook. Możecie jednak przyjść bez zapowiedzi i porozmawiać z nami. Zapraszamy!

Uznaliśmy, że lepiej będzie temu spotkaniu nadać numer 12.(9), który jest wprawdzie dla matematyków tym samym co 13, ale pozwala uniknąć używania tej pechowej (zdaniem Krasnoludów) liczby.

Tagi: , , ,

Co jakiś czas warto napisać, co dzieje się w Bractwie Rivendell – szczególnie, że w ostatnich miesiącach wiele się zmieniło. Pora abym podsumował ten długi okres czasu i poinformował Was, drodzy czytelnicy, o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami Doliny Rivendell.

Zacząć należy od naszej strony internetowej. Panuje na niej znacznie większy ruch niż w poprzednich latach. Zawdzięczamy to stałej ekipie, która uzupełnia serwis o świeże wiadomości. Tutaj największe zasługi przypisać można Vendei (autorce cyklu Śladami Hobbita) oraz Nanatei, która niedawno podjęła się korekty tekstów trafiających na stronę (ten z pewnością też przejrzy)*.

W Bractwie zaszły zmiany personalne. Z początkiem sierpnia z Rady Opiekunów odeszła Elvinga, która po latach pracy odpocznie od tej funkcji, by nabrać sił do nowych wyzwań. Już teraz mogę zdradzić, że jednym z nich jest przejęcie prowadzenia PHN-a, którym ja niestety od dłuższego czasu nie mogę się zająć w związku z innymi obowiązkami.

Do Rady Opiekunów dołączyły wspomniana wcześniej Nanatei oraz Tinwelin, które przez ostatni czas bardzo aktywnie udzielały się w naszej grupie. Warto także wspomnieć, że Bractwo przez ostatni rok bardzo dynamicznie się rozrastało – w nasze szeregi wstąpiło wiele nowych, obiecujących jednostek. Aktualnie grono członków Bractwa liczy dwadzieścia osób i myślę, że wciąż będzie się poszerzać dzięki ciągłemu zgłaszaniu się chętnych pasjonatów Tolkiena. Czytaj dalej »

Tagi: , , , , ,

W Krakowie minęło trochę czasu od ostatniego KrakTolka, a wydarzyło się kilka ciekawych rzeczy, o których warto podyskutować. Uczestnicy WrocTolka także na pewno nie będą się nudzić. Uwaga, uwaga! Już za kilka dni kolejne spotkania w Krakowie i Wrocławiu. Oto szczegóły.

Zapraszamy was na kolejne spotkania KrakTolk i WrocTolk. Jak zwykle odbywać się będą one w miłej, kameralnej atmosferze w barze lub restauracji i jak zwykle w luźny sposób dyskutować będziemy o sprawach związanych z tematyką okołotolkienowską.

To co najbardziej interesuje wszystkich chętnych do uczestnictwa to na pewno czas i miejsce. Wygląda to następująco:

 • KrakTolk odbędzie się po raz drugi w restauracji Media Aetas przy Rynku Głównym. Spotykamy się we wtorek, 24. maja o godzinie 19.00. Dokładna sala zostanie podana w najbliższym czasie. W zależności od liczby uczestników może być to znowu sala z okrągłym stołem.
 • WrocTolk w pubie rozpocznie się o godzinie 19:27, a spotykamy się o 19:19 pod pomnikiem A. Fredry. Dokładnie do którego pubu się udamy określone zostanie niebawem (ze względu na wybór terminu spotkania w czwartek, występują kłopoty przy rezerwacji stolika w klubie Pracoffnia).

I tym razem przygotowaliśmy agendę tematów, o których planujemy porozmawiać podczas wspólnego wieczoru. Nadal czekamy także na wasze propozycje i pamiętajcie, że bez uprzedzenia nas możecie temat zaproponować już podczas samego spotkania. W agendzie mamy zaplanowane:

 1. Przegląd i dyskusja na temat Anatomii Fantastyki numeru 16 (WrocTolk);
 2. Wątki szamanizmu w świecie tolkienowskim (KrakTolk);
 3. Motywy pogańskie w twórczości Tolkiena;
 4. Tolkien bohaterem literackim – o książkach i autorach wykorzystujących wizerunek Tolkiena;
 5. TolkFolk oraz inne zloty i konwenty, które czekają nas podczas tych wakacji;
 6. Ile filmu w filmie – czyli o podobieństwach do Władcy Pierścieni w filmie Gra o Tron.

Koniecznie zgłaszajcie swój udział w wydarzeniach na facebooku: KrakTolk #12 i WrocTolk #4. Jeżeli nie posiadacie konta w tym serwisie, zgłoście chęć udziału w komentarzu do tego wpisu.

Do zobaczenia!

Tagi: , , , , ,

Mamy za sobą kolejny, już jedenasty, KrakTolk, który odbył się we środę 16. marca w restauracji Media Aetas na Rynku Głównym w Krakowie. Spotkanie zaowocowało bogatymi dyskusjami na liczne tematy związane z bieżącymi wydarzeniami w fandomie i nie tylko.

Zobacz zdjęcia ze spotkania

Osobom, które śledzą na bieżąco nasz serwis nie potrzeba tłumaczyć, na czym polega cykl spotkań KrakTolk. Jest to cykl spotkań fanów Tolkiena mieszkających w Krakowie i okolicach. Odbywa się on równorzędnie z bliźniaczym spotkaniem WrocTolk. Podczas spotkań uczestnicy wymieniają się poglądami na wybrane tematy oraz dyskutują o nowinkach z kraju i ze świata, związanych z twórczością J.R.R. Tolkiena.

Po raz pierwszy KrakTolk odbył się w nowym miejscu. Tym razem padło na restaurację Media Aetas, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Wystrój tego miejsca jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Wszyscy siedzieliśmy przy wielkim, okrągłym stole, tak by każdy mógł widzieć całą resztę uczestników.

Na stole stały świece, które dodawały spotkaniu wyjątkowego klimatu. Do stołu zaprowadził nas mężczyzna przebrany za średniowiecznego mnicha. Zaraz też pojawiła się obsługa, przebrana w stroje średniowieczne. Czytaj dalej »

Tagi: , , , , ,

Już w najbliższe środę i czwartek będziemy mogli spotkać się z innymi fanami Tolkiena w ramach kolejnego z cyklu spotkania KrakTolk oraz WrocTolk. Pora przedstawić agendę spotkań.

Spotkanie KrakTolk będzie miało miejsce w najbliższą środę. Dzień później będzie można spotkać się we Wrocławiu w ramach WrocTolka. O spotkaniu pisaliśmy kilka dni temu. Dodajmy jednak, że aby ułatwić spotkanie wszystkim chętnym, wyznaczliśmy punkty zbiórki (nadal będzie można dołączyć do nas w późniejszej godzinie na miejscach spotkań).

W Krakowie spotykamy się o 18:55 przy wielkim odlewie głowy, który znajduje się tuż przy ratuszu na Rynku Głównym. Będziemy czekali na was do 19, kiedy to wejdziemy do restauracji Media Aetas położonej tuż obok.

We Wrocławiu zbieramy się już od 19:05 pod pomnikiem Aleksandra Fredry. O 19:19 wejdziemy do Miodosytni i rozpoczniemy spotkanie.

O spotkaniu pisaliśmy już w poprzednim wpisie, jednak pora na przedstawienie agendy. W tym miesiącu przygotowaliśmy dla was głównie przeglądy wydawnicze (różne w poszczególnych miastach) oraz jeden temat spotkania. Zaczynając od tego spotkania, chcielibyśmy, by na stałe temat taki wszedł w agendę naszych spotkań.

Oto agenda:

 1. Przegląd najnowszych publikacji fandomu:  Aiglos 15, Simbelmyne 29,
 2. Film Hobbit – postępy i szum wokół niego,
 3. Temat spotkania: Cudowne stworzenia w Świecie stworzonym przez Tolkiena i ich rola przy kreacji świata,
 4. Zloty, które nas czekają w tym roku.

W Krakowie dodatkowo zobaczymy i podyskutujemy na temat nowej książki Douga Adamsa: „The music of the Lord of the Rings films” oraz zapoznamy się z zawartością bardzo ciekawego podręcznika do nauki języka sindarin „A Gateway to Sindarin” Davida Salo.

Uczestnicy spotkania we Wrocławiu będą mogli dodatkowo podyskutować na temat książki „Znaleźć Boga we Władcy Pierścieni” Kurta Brunera i Jima Ware’a, po wysłuchaniu recenzji, którą zapowiedział Sindsoron – jeden z uczestników spotkania.

Nie zapomnijcie zgłosić swojego udziału u nas na stronie www, w komentarzu pod wpisem lub na lightpage w serwisie facebook (KrakTolk, WrocTolk). Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Tagi: , , , , , , , ,

Okres mroźnej zimy zdaje się powoli przemijać. Większość z nas ma już za sobą studenckie zmagania z sesją egzaminacyjną. Pora zatem na chwilę wytchnienia przy kufelku dobrego trunku w gronie dobrych znajomych, z którymi porozmawiać można o Tolkienie i jego fanach. Ale nie tylko. Zbliżają się kolejne spotkania KrakTolk i WrocTolk. Kiedy? Gdzie? O czym? Już tłumaczymy.

Po dłuższej przerwie wracają spotkania tolkienowskie w Krakowie i Wrocławiu. Przypomnijmy, że ostatnie spotkania miały miejsce w grudniu. Minęły trzy miesiące i z pewnością każdy z nas ma garść tematów, które chciałby przedyskutować w gronie znajomych fanów. Okazja nadarzy się niedługo. Tym razem zapytaliśmy Was w ankiecie, który termin będzie najbardziej dogodny. Dlatego KrakTolk i WrocTolk odbędą się w dwa różne, choć bliskie sobie, dni. KrakTolk będzie miał miejsce w środę, 16 marca, a WrocTolk odbędzie się następnego dnia, w czwartek 17. marca. Startujemy jak zwykle o godzinie 19:00 w Krakowie, a we Wrocławiu spotkanie ruszy o 19:19.

Zbiórka WrocTolk #2

Zbieramy się już od 19:05 pod pomnikiem Aleksandra Fredry (przed Spiżem) na Rynku, później wspólnie pójdziemy do Miodosytni, tak by rozpocząć biesiadę o 19:19. Dzięki temu będzie mniej kłopotów, z trafieniem do lokalu. Jeśli ktoś będzie mógł przyjść dopiero później (po 19:19) prosimy kierować się już prosto do pubu.

Nowe lokacje

Po pierwszym spotkaniu we Wrocławiu, zebraliśmy informacje o tym, co się Wam nie podobało, a co można byłoby zrobić lepiej. Dlatego WrocTolk zmieni swoją lokalizację. Już mamy coś na oku, ale ponieważ nie chcemy rzucać pustych obietnic, konkrety podamy wkrótce. Spotkanie odbędzie się w Miodosytni w pobliżu Rynku (ul. Kiełbaśnicza 6).

Jeżeli chodzi o krakowskie spotkanie, od dłuższego czasu krążyły głosy, że lepiej byłoby spotkanie zrobić znacznie bliżej centrum. Tak się stanie tym razem. Rezygnujemy, dla próby, ze spotkań w Klubie Studenckim Filutek i przenosimy się do znacznie bardziej klimatycznego miejsca. Najbliższy KrakTolk odbędzie się w restauracji Media Aetas w Rynku Głównym, pod numerem 26 (dawna restauracja Sphinx). Jest to restauracja wyjątkowa, bo odtwarza realia karczmy średniowiecznej. Sprawdziliśmy wcześniej jakie warunki serwuje to miejsce i możemy gwarantować, że warto przyjść i zobaczyć tę restaurację. Choć jest to restauracja, serwowane są też napitki rodem ze średniowiecznej karczmy (podchmielniki, podpiwki, grzańce). Cena napojów waha się między 7 a 12 zł, a zatem ceny nie są przesadnie wygórowane. Dla zaostrzenia apetytu możecie zobaczyć zdjęcia restauracji w serwisie Głębia Smaku. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę, warte polecenia są także potrawy serwowane w restauracji.

Zgłoś się już dzisiaj

Jeżeli chcecie wziąć udział w KrakTolku lub WrocTolku, powiedzcie nam o tym. Spotkania są otwarte dla wszystkich*. Chęć uczestnictwa wyrazić możecie poprzez zgłoszenie się w komentarzu do tego wpisu, lub na stronie wydarzeń w serwisie Facebook (KrakTolk i WrocTolk). Zgłoszenia można też dokonywać na naszym forum.

Ale czym jest KrakTolk i WrocTolk?

KrakTolk i WrocTolk to już dobrze znane naszym czytelnikom nieregularnie odbywające się spotkania  fanów J.R.R. Tolkiena z Krakowa i Wrocławia. W czasie ich trwania uczestnicy mają przede wszystkim na lokalną integrację oraz wymianę poglądami, wiedzą i ciekawostkami na temat profesora Tolkiena i jego dzieł, a także adaptacji filmowych i twórczości fandomu. Całość odbywa się w luźnej atmosferze, przy kubku herbaty lub mocniejszego trunku, które sprzyjają miłej rozmowie.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o zamieszczanie ich w komentarzach tutaj lub serwisie Facebook. Do zobaczenia!

* Zastrzegamy sobie prawo do ograniczenia liczby uczestników przy zbyt dużym zainteresowaniu.

Tagi: , , , , ,