Wpisy o tagu ‘krasnoludy’

Dziś o drugim i trzecim filmie z planu – po częściowo odsłoniętych kulisach oprowadzi nas Peter Jackson. A także drużyna krasnoludów –  gotowa na wyprawę. Jak na razie możemy podziwiać ich na zdjęciach. Prezentują się poważnie i wojowniczo i w niczym nie przypominają bajkowych krasnoludów.

Znamy datę polskiej premiery Hobbita - odbędzie się 28 grudnia 2012r.,  a polskim dystrybutorem będzie firma Forum Film Poland.

Na oficjalnym blogu Hobbita Peter Jackson udostępnił fanom drugi i trzeci film z planu. W pierwszym z wymienionych zobaczymy Andy’ego Serkisa w roli drugiego reżysera a zarazem Golluma. Podpatrzymy fragment gry w zagadki z Bilbem, a także rozmowę hobbita z Elrondem na tarasie w Rivendell. Usłyszymy kilka prywatnych wypowiedzi aktorów i osób odpowiedzialnych za film, a przepiękne krajobrazy sprawią, że zatęsknimy za Nową Zelandią, w której wszystko jest kręcone. Trwa odliczanie dni do końca, na chwilę obecną zostało ich mniej niż 200.

Na początku trzeciego filmu zabłądzimy poza Śródziemie w poszukiwaniu Andy’ego. Potem bliżej zapoznamy się z krasnoludami – zobaczymy ich stroje (także prezentowane na zdjęciach niżej), sposób w jaki się poruszają (biegający Bombur to dziwny widok) i walczą. Usłyszymy ich śpiew. Podpatrzymy aktorów na siłowni i odwiedzimy ich fryzjerkę, która – patrząc na wymyślność fryzur – ma sporo roboty. Ponownie trafimy do Rivendell, gdzie spotkamy Elronda, a także (w garderobie) Galadrielę – w imponującej, długiej sukni.

Na stronie theonering.net od kilku dni można zobaczyć zdjęcia drużyny krasnoludów (poniżej). Ich wygląd i ubiór nie jest do końca zgodny z książką. To, że przedstawieni bohaterowie posiadają broń, skłania dociekliwych do sięgnięcia po źródło pisane. Czytaj dalej »

Tagi: , ,

1
lis

1 listopada

   Napisane przez: Jakub "Olórin" Gramsz    w Eseje

Według celtyckiego kalendarza właśnie skończył się rok i rozpoczął nowy. Pierwszym dniem roku u Celtów był 1 listopada, który w ich kalendarzu przypadał na dzień przesilenia zimowego. Ostatnia noc roku była szczególna – był to czas zrównania świata żywych i zmarłych, śmiertelników i bogów; okazja by skontaktować się z przodkami.

Śmierć i to, co po niej nastąpi napawa lękiem każdego człowieka, jak to ma miejsce przed każdym nieznanym. Rodzi to w człowieku potrzebę oswojenia, którą u ludzi pierwotnych spełniła mitologia i wierzenia. Wraz z rozwojem myśli ludzkiej mitologiczne oswojenie przestawało wystarczać. Za cenniejsze zaczęto uważać (w zasadzie słusznie) poznanie obiektywnej prawdy. W ten sposób filozofowie, a później naukowcy przejęli rolę poskramiaczy świata. Jednak nie wszystko da się sprawdzić naukowo lub o tym ściśle opowiedzieć. Wiele spraw skutecznie się nauce wymyka i najpewniej nigdy nie stanie się jej dziedziną. Nie oznacza to jednak, że te sprawy są nieistotne i nie warto o nich rozmyślać lub pisać. Co gorsza, sprawy te pozostaną dla nas nieznane i tajemnicze tak samo, a może nawet bardziej, jak były dla ludów pierwotnych tuż po przebudzeniu się rozumu.

Sprawy takie poruszają poeci, mistycy, kapłani, ale również mitopoeci (od Mithopoeia, mythos – mit, poiesis – twórczość), czyli twórcy tacy jak J. R. R. Tolkien. Mit może wyrażać prawdę, jeśli tylko potraktujemy go jako złożoną metaforę, kłamstwo gdy próbujemy rozumieć go dosłownie. Prawda ta nie jest wyrażona ściśle, można ją różnie interpretować, jednakże próba uściślenia skończyć by się mogła spłyceniem lub zafałszowaniem tego, o czym chcieliśmy mówić. Mit stanowi budulec kultury (przynajmniej jeśli chodzi o kulturę Celtów, Skandynawów czy Finów). Żadna z kultur ludzi nie pozostaje obojętna wobec zjawiska śmierci, o czym również nie zapomina Tolkien w swoim świecie. Czytaj dalej »

Tagi: , , , , , ,