Wpisy o tagu ‘statystyki’

1
gru

Prawda, półprawda i statystyka

   Napisane przez: Anna "Nanatei" Neblik    w Ciekawostki

Tak mawiają niektórzy. Jednak wyjątkowo nie bądźmy nastawieni aż tak podejrzliwie do tej ostatniej. Szczególnie, kiedy może nam przysporzyć powodów do dumy. Od roku 2004 prowadzona jest w wyszukiwarce Google analiza zainteresowania internautów popularnymi hasłami, z podziałem na państwa oraz ich poszczególne regiony.  Wiedziona ciekawością, postanowiłam sprawdzić, jak mają się statystyki dla słowa ,,Tolkien”.

Zanim przejdziemy do szczegółowej analizy należy wyjaśnić, że w systemie analizy Google nie znajdziemy dokładnych wartości liczby wyszukiwań. Zamiast tego otrzymujemy wartości liczone w procentach. Stąd punkt szczytowy zainteresowania danym hasłem oznaczany jest jako 100. Pozostałe wyniki etykietowane są proporcjonalnie do wartości najwyższej.

W wynikach analizy hasło ,,Tolkien” ma 18 punktów w porównaniu z najpopularniejszym momentem analizowanej historii. W ujęciu ogólnoświatowym, w roku 2004 nastąpił gwałtowny spadek zainteresowania profesorem (ze 100 punktów na początku stycznia do 31 w ostatnich dniach grudnia). Łatwo domyślić się, że najprawdopodobniej jest to efekt stygnących emocji związanych z filmową wersją Władcy Pierścieni. Od roku 2008 ilość przeprowadzanych wyszukiwań utrzymuje się na mniej więcej równym poziomie.

Przyglądając się ostatnim sześciu latom pod kątem państw, gdzie najczęściej padało hasło ,,Tolkien”  na pierwszym miejscu plasuje się Czytaj dalej »

Tagi: , , , , ,