Wpisy o tagu ‘tradycje’

1
lis

1 listopada

   Napisane przez: Jakub "Olórin" Gramsz    w Eseje

Według celtyckiego kalendarza właśnie skończył się rok i rozpoczął nowy. Pierwszym dniem roku u Celtów był 1 listopada, który w ich kalendarzu przypadał na dzień przesilenia zimowego. Ostatnia noc roku była szczególna – był to czas zrównania świata żywych i zmarłych, śmiertelników i bogów; okazja by skontaktować się z przodkami.

Śmierć i to, co po niej nastąpi napawa lękiem każdego człowieka, jak to ma miejsce przed każdym nieznanym. Rodzi to w człowieku potrzebę oswojenia, którą u ludzi pierwotnych spełniła mitologia i wierzenia. Wraz z rozwojem myśli ludzkiej mitologiczne oswojenie przestawało wystarczać. Za cenniejsze zaczęto uważać (w zasadzie słusznie) poznanie obiektywnej prawdy. W ten sposób filozofowie, a później naukowcy przejęli rolę poskramiaczy świata. Jednak nie wszystko da się sprawdzić naukowo lub o tym ściśle opowiedzieć. Wiele spraw skutecznie się nauce wymyka i najpewniej nigdy nie stanie się jej dziedziną. Nie oznacza to jednak, że te sprawy są nieistotne i nie warto o nich rozmyślać lub pisać. Co gorsza, sprawy te pozostaną dla nas nieznane i tajemnicze tak samo, a może nawet bardziej, jak były dla ludów pierwotnych tuż po przebudzeniu się rozumu.

Sprawy takie poruszają poeci, mistycy, kapłani, ale również mitopoeci (od Mithopoeia, mythos – mit, poiesis – twórczość), czyli twórcy tacy jak J. R. R. Tolkien. Mit może wyrażać prawdę, jeśli tylko potraktujemy go jako złożoną metaforę, kłamstwo gdy próbujemy rozumieć go dosłownie. Prawda ta nie jest wyrażona ściśle, można ją różnie interpretować, jednakże próba uściślenia skończyć by się mogła spłyceniem lub zafałszowaniem tego, o czym chcieliśmy mówić. Mit stanowi budulec kultury (przynajmniej jeśli chodzi o kulturę Celtów, Skandynawów czy Finów). Żadna z kultur ludzi nie pozostaje obojętna wobec zjawiska śmierci, o czym również nie zapomina Tolkien w swoim świecie. Czytaj dalej »

Tagi: , , , , , ,