Wygląda na to, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Za kilka dni czeka nas kolejny Międzynarodowy Dzień Tolkiena. Natomiast już w kwietniu będziecie mogli zobaczyć pierwsze odcinki miniserii poświęconej twórczości profesora na kanale PLANETE+.

w_posz_hobbita

Pięcioodcinkowa seria „W poszukiwaniu Hobbita” to podróż w głąb Legendarium Tolkiena. Twórcy dokumentu pokazują widzom magiczne miejsca i zakątki, w których powstawały zdjęcia do filmów. Przewodnikiem po tym świecie jest John Howe, ilustrator książek Tolkiena, który pracował z Peterem Jacksonem przy tworzeniu szkiców koncepcyjnych do ekranizacji. Piękne plenery, od legendarnego lasu Brocéliande po plan zbudowany w Nowej Zelandii, są punktem wyjścia do opowiedzenia historii powstania „Hobbita, czyli tam i z powrotem” oraz „Władcy Pierścieni”.

W pierwszym odcinku John Howe wyrusza na plan zdjęciowy do Nowej Zelandii, a następnie do Oksfordu, gdzie profesor Leo Carruthers, ekspert od twórczości Tolkiena opowiada o legendach, które zainspirowały pisarza do stworzenia fikcyjnego uniwersum. W kolejnym odcinku ilustrator spotyka się we francuskim lesie Brocéliande z Nicolasem Mezzalirą, profesjonalnym gawędziarzem, który przybliża mu legendę o Merlinie. Wielu znawców właśnie tę postać uważa za pierwowzór Gandalfa. Kolejna, trzecia wyprawa Howe’a to podróż do Kornwalii, gdzie wraz z ekspertami szuka powiązań pomiędzy legendą o Rycerzach Okrągłego Stołu a słynną Drużyną Pierścienia. W przedostatniej części serii Howe wyrusza do Niemiec – miejsca, w którym narodziła się legenda o Nibelungach, mitycznych karłach żyjących w podziemnym państwie. Tam z kanadyjskim pisarzem Davidem Dayem, autorem książek o twórczości Tolkiena odkrywa świat krasnali, smoków i magicznych pierścieni, które mogły zainspirować Tolkiena do napisania książki o popularnym hobbicie. Poszukiwania źródeł Legendarium Howe kończy w Islandii, poznając nordycką mitologię, która fascynowała Tolkiena.

Premiery poszczególnych odcinków przedstawiają się następująco:

  • 3 kwietnia, godz. 21:00 „Światy Tolkiena”
  • 3 kwietnia, godz. 21:35 „Magiczny las Brocéliande”
  • 3 kwietnia, godz. 22:10 „Tropem arturiańskiej legendy”
  • 10 kwietnia, godz. 21:00 „Złoto Renu”
  • 10 kwietnia, godz. 21:35 „Istoty z północy”

Dajcie znać, co myślicie o serii.

Tagi: , , , , ,

Ten tekst napisano 20 marzec 2015 o godzinie 09:10 i zamieszczono w kategoriach Aktualności, Ciekawostki. Możesz otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach do tego wpisu przez kanał RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź lub wykonać trackback ze swojej strony.

Zostaw odpowiedź

Imię (nick) (*)
Adres e-mail (pozostanie ukryty) (*)
Strona www
Komentarz