Wpisy o tagu ‘Bielawa’

Jubileuszowy Tolk-Folk zakończył się, toteż pora na relację. Tę przygotował Ivellios w ramach Raportu Obieżyświata. Znajdziecie ją na stronie kanału, ale zamieszczamy ją także poniżej.

Tagi: , ,

29790560_1693720967337927_3721986322680605505_nJuż w najbliższy poniedziałek rusza w Bielawie kolejna – jubileuszowa – 20. edycja konwentu terenowego Tolk-Folk. Ta wyjątkowa, najstarsza w Polsce impreza dla fanów Tolkiena potrwa cały tydzień i jak zawsze obfitować będzie w bardzo ciekawe atrakcje.

Tolk-Folk to wydarzenie unikatowe. To zlot, na którym uczestnicy bardzo spędzają wspólnie czas na dyskusjach i zabawach tematycznie nawiązujących do tolkienowskiego Śródziemia. I choć wydarzenie ma program (o którym niżej więcej), to tak na dobrą sprawę, to właśnie atmosfera przyjaznego, rodzinnego spotkania sprawia, że warto się tam wybrać.

Łatwo powiedzieć dla kogo jest Tolk-Folk. Lubisz dzieła Tolkiena? Chcesz poznać innych jego fanów? Chcesz przeżyć tydzień (lub mniej) pod namiotem, wzorem bohaterów książek? Przynajmniej jedno „tak” powinno wystarczyć.

Wydarzenie odbędzie się w Bielawie (dolnośląskie) w dnia 9-15 lipca. Jak zwykle na polu namiotowym na obrzeżach miasta, a więc z dala od huku cywilizacji. Ponieważ warunki tam są szczególne, warto się przygotować na typowy biwak po chmurką. Tym, którzy po raz pierwszy wybierają się na wydarzenie z pomocą przyjdzie przygotowany przez organizatorów FAQ.

To już jubileusz!

Tegoroczny Tolk-Folk to wyjątkowa edycja, bo już dwudziesta. Dlatego program nie dość, że będzie obfity, to jeszcze bardzo atrakcyjny. Wieloletni uczestnicy liczyć mogą na tradycyjne atrakcje jak Bieg Hobbicki czy Tolkienowskie Kalambury. Nie zabraknie też warsztatów szermierki czy larpowych. I choć wydarzenie odbywa się na otwartym powietrzu, to jak zawsze nie może zabraknąć porcji prelekcji tolkienistów i tolkienologów. Te odbędą się w sobotę w ramach Popoludnia Istarich.

Jednak to, co będzie gwoździem programu i zwieńczeniem dwudziestu lat Tolk-Folku, to jubileuszowy, wyjątkowy koncert Drużyny Trzeźwych Hobbitów. To wyjątkowy zespół, który powstał na potrzeby projektu Księga Zaginionych Pieśni – unikatowego albumu muzycznego, wydanego w 2008 roku. Jego inicjatorami byli uczestnicy Tolk-Folku i odbił się on echem po cały Fandomie. Formacja od tamtego czasu nie wydała nic nowego, ale właśnie w tym roku wystąpią z koncertem w czasie sobotnich obchodów 20-lecia wydarzenia.

Poniżej zresztą możecie zapoznać się z jednym z utworów, do którego ujęcia teledysku powstały właśnie podczas Tolk-Folku.

Ale to nie koniec atrakcji.

Organizatorzy przygotowali tajemniczy Kod Durina a także Arenę, o której jednak więcej dowiemy się dopiero wkrótce.

Pełna akredytacja na cały tydzień Tolk-Folku to zaledwie 100 zł. Jeżeli zamierzacie wybrać się na wybrane dni, to koszt każdego dnia to 20 zł. Polecamy Wam wybranie się na Tolk-Folk jeżeli nie na cały tydzień, to przynajmniej na ostatni weekend.

Więcej o Tolk-Folku mogliście także usłyszeć w wywiadzie Raportu Obieżyświata z jego organizatorką – Katarzyną Rżosińską – podczas Pyrkonu 2018. 

Tagi: ,

XIV TolkFolk, chyba najbardziej rozpoznawalny konwent terenowy dla fanów literatury tolkienowskiej, rozpocznie się już 5 lipca w Bielawie i potrwa do niedzieli. Jak co roku przygotowano garść atrakcji dla uczestników. Będziemy tam i my.

W zeszłym roku po raz pierwszy członkowie Bractwa Rivendell pojawili się na TolkFolku i tak bardzo nam się spodobało, że postanowiliśmy wracać tam w kolejnych latach. Każdego roku dla spotkania wybierana jest pewna konwencja związana z wydarzeniami świata tolkienowskiego. W tym roku postawiono na Amon Hen i bitwę, która rozegrała się między Drużyną Pierścienia a orkami. W tym celu przygotowywana jest tradycyjna inscenizacja, rekonstruująca tamte wydarzenia. Wybrane osoby przebiorą się za przedstawicieli drużyny. Pozostali wcielą się w role orków, napierających na dzielnych bohaterów.

Podczas TolkFolku organizowane są także LARP-y i tzw. Wieczór Istarich. Ten ostatni jest cyklem prelekcji na tematy tolkienowskie prowadzonych przez  znane w fandomie postacie i autorów świetnych esejów. Zwykle imprezie towarzyszy także przemarsz przez Bielawę w strojach w klimacie Śródziemnym.

Impreza odbywa się na polu namiotowym, dlatego, jeżeli pragniecie wybrać się na TolkFolk pamiętajcie o zabraniu namiotu. Na miejscu jest dostęp do pryszniców, toalety, lecz nie będzie możliwości korzystania z prądu, dlatego lepiej zabrać telefony, które wytrzymają całe 4 dni zabawy (chyba że ich nie potrzebujecie). Organizowane będą ogniska, ale dostępna jest też kuchenka na butlę i garnki, więc głód nam nie będzie straszny.

Bractwo Rivendell także wysyła tam swój mały oddział. Wybierają się z nami nie tylko zeszłoroczni uczestnicy, ale także nowe osoby. Będzie to zatem z pewnością świetna okazja do integracji. Jeżeli także chcecie się wybrać, zapraszamy do tematu na naszym forum. Więcej informacji znajdziecie na stronie TolkFolku.

Tagi: , , , , , , ,