Wpisy o tagu ‘fandom’

11
kwi

Weekendowy WrocTolk #3

   Napisane przez: Jakub "Olórin" Gramsz    w Aktualności, Działalność Bractwa, Spotkania, WrocTolk

Jeszcze nie minął miesiąc od ostatniego spotkania we Wrocławiu i już mam zaszczyt zaprosić wszystkich na kolejnego WrocTolka. Tym razem edycja weekendowa, długo wyczekiwana przez niektórych. Odbędzie się w najbliższą sobotę (16 kwietnia). Spotkamy się najpierw pod pomnikiem Aleksandra Fredry zbieramy się od 18:37, a czekać będziemy do 18:54. Później przejdziemy już do Miodosytni, gdzie będziemy biesiadować.

WrocTolk. Let's talk!

Tematem przewodnim przyszłego spotkania będzie „Codzienność i trudy życia Tolkiena oraz ich echa w jego twórczości”. Tym razem szczególnie chętnie będziemy powracać do tematów już poruszanych na poprzednich WrocTolkach, by nieobecni wcześniej mieli możliwość poruszyć interesujące ich, ale już omówione tematy.

Lokalizacja: jak poprzednim razem Miodosytnia, jest to lokal znajdujący się w piwnicy przy ulicy Kiełbaśniczej nr 7. Cieszący się miłą atmosferą (por. relacja WrocTolk #2). Miejsce to znajduje się tuż przy Rynku.

Zachęcamy do potwierdzania swojej obecności na facebooku lub w komentarzach do tego wpisu.

Pozostawiam jako zagadkę (nie trudną) do rozgryzienia co oznaczają minuty tak specyficznie dobrane dla spotkania.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Mamy za sobą kolejny, już jedenasty, KrakTolk, który odbył się we środę 16. marca w restauracji Media Aetas na Rynku Głównym w Krakowie. Spotkanie zaowocowało bogatymi dyskusjami na liczne tematy związane z bieżącymi wydarzeniami w fandomie i nie tylko.

Zobacz zdjęcia ze spotkania

Osobom, które śledzą na bieżąco nasz serwis nie potrzeba tłumaczyć, na czym polega cykl spotkań KrakTolk. Jest to cykl spotkań fanów Tolkiena mieszkających w Krakowie i okolicach. Odbywa się on równorzędnie z bliźniaczym spotkaniem WrocTolk. Podczas spotkań uczestnicy wymieniają się poglądami na wybrane tematy oraz dyskutują o nowinkach z kraju i ze świata, związanych z twórczością J.R.R. Tolkiena.

Po raz pierwszy KrakTolk odbył się w nowym miejscu. Tym razem padło na restaurację Media Aetas, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Wystrój tego miejsca jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Wszyscy siedzieliśmy przy wielkim, okrągłym stole, tak by każdy mógł widzieć całą resztę uczestników.

Na stole stały świece, które dodawały spotkaniu wyjątkowego klimatu. Do stołu zaprowadził nas mężczyzna przebrany za średniowiecznego mnicha. Zaraz też pojawiła się obsługa, przebrana w stroje średniowieczne. Czytaj dalej »

Tagi: , , , , ,

Okres mroźnej zimy zdaje się powoli przemijać. Większość z nas ma już za sobą studenckie zmagania z sesją egzaminacyjną. Pora zatem na chwilę wytchnienia przy kufelku dobrego trunku w gronie dobrych znajomych, z którymi porozmawiać można o Tolkienie i jego fanach. Ale nie tylko. Zbliżają się kolejne spotkania KrakTolk i WrocTolk. Kiedy? Gdzie? O czym? Już tłumaczymy.

Po dłuższej przerwie wracają spotkania tolkienowskie w Krakowie i Wrocławiu. Przypomnijmy, że ostatnie spotkania miały miejsce w grudniu. Minęły trzy miesiące i z pewnością każdy z nas ma garść tematów, które chciałby przedyskutować w gronie znajomych fanów. Okazja nadarzy się niedługo. Tym razem zapytaliśmy Was w ankiecie, który termin będzie najbardziej dogodny. Dlatego KrakTolk i WrocTolk odbędą się w dwa różne, choć bliskie sobie, dni. KrakTolk będzie miał miejsce w środę, 16 marca, a WrocTolk odbędzie się następnego dnia, w czwartek 17. marca. Startujemy jak zwykle o godzinie 19:00 w Krakowie, a we Wrocławiu spotkanie ruszy o 19:19.

Zbiórka WrocTolk #2

Zbieramy się już od 19:05 pod pomnikiem Aleksandra Fredry (przed Spiżem) na Rynku, później wspólnie pójdziemy do Miodosytni, tak by rozpocząć biesiadę o 19:19. Dzięki temu będzie mniej kłopotów, z trafieniem do lokalu. Jeśli ktoś będzie mógł przyjść dopiero później (po 19:19) prosimy kierować się już prosto do pubu.

Nowe lokacje

Po pierwszym spotkaniu we Wrocławiu, zebraliśmy informacje o tym, co się Wam nie podobało, a co można byłoby zrobić lepiej. Dlatego WrocTolk zmieni swoją lokalizację. Już mamy coś na oku, ale ponieważ nie chcemy rzucać pustych obietnic, konkrety podamy wkrótce. Spotkanie odbędzie się w Miodosytni w pobliżu Rynku (ul. Kiełbaśnicza 6).

Jeżeli chodzi o krakowskie spotkanie, od dłuższego czasu krążyły głosy, że lepiej byłoby spotkanie zrobić znacznie bliżej centrum. Tak się stanie tym razem. Rezygnujemy, dla próby, ze spotkań w Klubie Studenckim Filutek i przenosimy się do znacznie bardziej klimatycznego miejsca. Najbliższy KrakTolk odbędzie się w restauracji Media Aetas w Rynku Głównym, pod numerem 26 (dawna restauracja Sphinx). Jest to restauracja wyjątkowa, bo odtwarza realia karczmy średniowiecznej. Sprawdziliśmy wcześniej jakie warunki serwuje to miejsce i możemy gwarantować, że warto przyjść i zobaczyć tę restaurację. Choć jest to restauracja, serwowane są też napitki rodem ze średniowiecznej karczmy (podchmielniki, podpiwki, grzańce). Cena napojów waha się między 7 a 12 zł, a zatem ceny nie są przesadnie wygórowane. Dla zaostrzenia apetytu możecie zobaczyć zdjęcia restauracji w serwisie Głębia Smaku. Jeżeli ktoś będzie miał ochotę, warte polecenia są także potrawy serwowane w restauracji.

Zgłoś się już dzisiaj

Jeżeli chcecie wziąć udział w KrakTolku lub WrocTolku, powiedzcie nam o tym. Spotkania są otwarte dla wszystkich*. Chęć uczestnictwa wyrazić możecie poprzez zgłoszenie się w komentarzu do tego wpisu, lub na stronie wydarzeń w serwisie Facebook (KrakTolk i WrocTolk). Zgłoszenia można też dokonywać na naszym forum.

Ale czym jest KrakTolk i WrocTolk?

KrakTolk i WrocTolk to już dobrze znane naszym czytelnikom nieregularnie odbywające się spotkania  fanów J.R.R. Tolkiena z Krakowa i Wrocławia. W czasie ich trwania uczestnicy mają przede wszystkim na lokalną integrację oraz wymianę poglądami, wiedzą i ciekawostkami na temat profesora Tolkiena i jego dzieł, a także adaptacji filmowych i twórczości fandomu. Całość odbywa się w luźnej atmosferze, przy kubku herbaty lub mocniejszego trunku, które sprzyjają miłej rozmowie.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o zamieszczanie ich w komentarzach tutaj lub serwisie Facebook. Do zobaczenia!

* Zastrzegamy sobie prawo do ograniczenia liczby uczestników przy zbyt dużym zainteresowaniu.

Tagi: , , , , ,

Już wkrótce pojawi się długo oczekiwany, kolejny numer znanego polskiego magazynu tolkienistycznego Simbelmynë. Jak informuje redakcja pismo poszło już do druku i wkrótce będzie dostępna w sprzedaży.

[Dodano 09.02.2011] W serwisie Elendilion trwa konkurs, w którym do wygrania został jeszcze jeden egzemplarz najnowszego numeru Simbelmynë. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, nim wyprzedzą nas inni. Numer powinien pojawić się w sklepiku Niezapominki dzisiaj wieczorem.

Ostatni raz magazyn Simbelmynë pojawił się w połowie roku 2008. Od wydania tego 28. numeru minęło kilka lat, co sprawiło, że wiele osób mogło zapomnieć o istnieniu tego magazynu. Jak się jednak okazuje, Simbelek, jak magazyn nazywają jego fani, ma się całkiem dobrze i wraca na poważnie. Zapowiedziany jest już kolejny numer, tym razem specjalny.

Simbelmynë to magazyn tworzony przez Sekcję Tolkienowską Śląskiego Klubu Fantastyki od prawie 15 lat. Do tej pory pojawiło się 28 jego numerów, w których znaleźć można było świetnie opracowane eseje, artykuły, tłumaczenia tekstów zagranicznych jak i kursy nauki języków.

W numerze 29. zobaczymy kontynuację tłumaczenia Zapisków Klubu Mniemań w wykonaniu Joanny „Adaneth” Drzewowskiej. Ponadto znajdziemy tam bardzo ciekawy tekst Ryszarda „Galadhorna” Derdzińskiego o historii przodków J.R.R. Tolkiena: O rycerzu Tolkienie, Czerwonym Wilku i Pięknym Lesie, który jakiś czas temu pojawił się w serwisie tolkienowskim Elendilion. Także w tym numerze pojawią się wspomnienia z wyprawy do Anglii śladami J.R.R. Tolkiena. Co prawda wyprawa odbyła się w 2008 roku, ale biorąc pod uwagę, że po raz kolejny mówi się o wyjeździe do Wielkiej Brytanii, warto zobaczyć jak bawiła się grupa, która odwiedziła Anglię dwa lata temu. Czytaj dalej »

Tagi: , , , , ,

Zapraszamy na kolejne spotkanie KrakTolk, na którym po raz kolejny będziemy mogli wspólnie podyskutować w luźnej atmosferze o dziełach Tolkiena, najnowszych wydarzeniach wydawniczych oraz ze świata filmu i twórczości fanów. Nie jest potrzebna do tego szczegółowa wiedza, ani umiejętności oratorskie. Możesz zarówno przyjść i tylko posłuchać, jak i poprowadzić całe przemówienie na wybrany przez Ciebie temat. To, co wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Naszym celem jest integracja środowiska fanów Tolkiena i zorganizowanych wokół jego twórczości grup.

Dziewiąte spotkanie odbędzie się we wtorek 16. listopada o godzinie 20:00 w Klubie Studenckim Filutek na Miasteczku AGH (na tyłach DS-u Filutek).

W tym miesiącu planujemy podyskutować o:

  1. Hobbit w końcu ruszył. Dyskusja na temat obsady filmu i jego losu w najbliższym czasie.
  2. Nowe wydanie listów – czy pozwoli nam na nowo odkryć Tolkiena?
  3. The Lord of the Rings Online – ostateczne uruchomienie w Europie. Jakie będą skutki opóźnień i jak nową grę oceniają najbardziej zainteresowani – gracze z Europy?

Wciąż czekamy na zgłoszenia tematów do dyskusji. Zapraszamy do umieszczania ich w komentarzach do tego wpisu. Każdy temat będący w obrębie dziedziny, którą się zajmujemy, będzie przez nas chętnie poruszony.

Możecie przyprowadzić znajomych, rodzinę. Każdego kto może być zainteresowany chociaż posłuchaniem o twórczości tolkienowskiej.

Jeżeli możecie zapiszcie się na spotkanie na oficjalnej stronie wydarzenia w serwisie Facebook. Także tam zapraszajcie znajomych. Tematy można zgłaszać także na naszym forum w odpowiednim temacie.

Do zobaczenia!

Tagi: , , , , ,