Archiwum dla kategorii ‘Gry komputerowe’

19
gru

Rise of Isengard otrzymuje nagrodę Expo 2011

   Napisane przez: Agnieszka "Tinwelin" Czaja

7. czerwca w Los Angeles odbyły się najważniejsze targi w branży gier wideo. W czasie ich trwania przyznawane są nagrody dla najlepszych gier w wielu kategoriach. Trzeci dodatek do Lord of the Rings otrzymał jedną z nich.  

E3, czyli Expo 2011 – wcześniej znane pod nazwą Electronic Entertainment Expo – jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie gier. Po raz pierwszy E3 zorganizowano w 1995 roku. Na targi przybywają tłumy ludzi, pragnących poznać nowe trendy nie tylko w dziedzinie gier, ale także w elektronice. Jak co roku nagrodzone zostały gry wideo, które dopiero wchodzą na rynek.

Najważniejsze z nich to:

 • Najlepsza gra Xbox 360:  BioShock Infinite
 • Najlepsza gra PS3:  Uncharted 3: Drak’s Deciption
 • Najlepsza gra PC:  BioShock Infinite
 • Najlepsza gra akcji:  Tomb Raider
 • Najlepsza bijatyka:  Street Fighter X Tekken
 • Najlepsza platformówka:  Rayman Origins
 • Najlepsza strategia:  Prime Wodr
 • Najlepsze RPG:  Mass Effect 3
 • Najlepsza strzelanka: BioSchock Infinite
 • Najlepsze MMO: Tera

Z pomniejszych kategorii nagrodzono najnowszy dodatek do Lord of the Rings: Online „Rise of Isengard” jako Najlepsze rozszerzenie. 

W poprzednim artykule opisałem pokrótce proces instalacji gry, pierwsze wrażenia i system walki, który bardzo mi się spodobał. Teraz wymienię kolejne plusy i minusy gry, które dostrzegłem podczas przechodzenia gry.

Pierwszą rzeczą, o jakiej pomyślałem odkrywając kolejne etapy fabuły, było wykorzystanie wiedzy z książek Tolkiena. Autorzy gry wykroczyli znacząco poza wizję kreowaną w filmie Władca Pierścieni i sięgając po oryginalne dzieło, dołożyli nowe postacie, które wyjaśniają nam różne aspekty świata Śródziemia. Spotykamy samego Gwaihira, który tłumaczy kim jest (sam fakt rozmowy z orłami jest zaskoczeniem dla naszych bohaterów). Dowiadujemy się nieco na temat sytuacji Dunedainów oraz historii północnego królestwa – Arnoru.

Fabuła gry nie powala na kolana, ale jest interesująca i wciąga wystarczająco. Choć jesteśmy prowadzeni za rączkę przez cały czas, możemy nacieszyć się bogactwem wydarzeń przygotowanych dla nas przez SnowBlind Studios. Dialogi bohaterów niestety też nie należą do górnolotnych, ale to nic.  Czytaj dalej »

Premierę nowej gry osadzonej w świecie opartym na tolkienowskim Śródziemiu mamy za sobą. Ponieważ jest to gra, o której pisaliśmy wiele razy i przyglądaliśmy się przygotowaniom do jej wydania, postanowiłem napisać kilka tekstów na jej temat. Pokażę w nich najciekawsze elementy gry oraz wskażę niedociągnięcia, które udało mi się wyłapać.

War in the North (Wojna na Północy) pojawiła się w sklepach na początku listopada. Od dłuższego czasu mogliśmy śledzić informacje związane z jej powstawaniem oraz oglądać kolejne trailery. Czy okaże się sukcesem producentów? Uważam, że tak i postaram się to poprzeć swoimi opiniami na jej temat w dalszej części.

Dzień 1. – Instalacja i pierwsze wrażenia

Instalacja gry przebiegła bez większych problemów. Warto zauważyć, że gra jest podłączona do systemu Steam, co oznacza, że gdy przypiszemy klucz do naszego konta, nie będziemy w stanie odsprzedać gry. Jedynym wyjściem będzie wtedy odsprzedanie całego konta. Z drugiej strony dzięki Steamowi możemy grać bez martwienia się o ewentualną utratę zapisanej gry. Ponadto, gdy będziemy chcieli zainstalować grę na nowo, nie musimy posiadać jej płyty. Wystarczy pobrać ją przez Steam. Zatem trochę minusów, ale i duże plusy.

Wojna na Północy to typowa gra Action RPG. Mamy elementy rozmów z Bohaterami Niezależnymi, w których nie tylko przeklikujemy kolejne wypowiedzi, ale możemy też poprosić o rozwinięcie wątków, poznanie szczegółów, które z punktu przejścia gry nie mają znaczenia, ale pozwalają graczowi lepiej poznać realia Śródziemia. Duży plus!

Pomiędzy scenami, w których rozmawiamy z różnymi postaciami w zasadzie wędrujemy po kolejnych obszarach Śródziemia rozbijając kolejne oddziały wroga. Nie ma się jednak co łudzić. Gra nie pozwoli nam na dokonywanie wyborów, które wpłyną na losy Wolnych Plemion. Musimy podążać po liniowej fabule dokładnie tak, jak sobie zażyczą tego drugoplanowe postacie. Jedynym urozmaiceniem są malutkie zadania poboczne, które wykonujemy niejako przy okazji. Czytaj dalej »

28
wrz

Listopadowa premiera gry przesunięta

   Napisane przez: Agnieszka "Tinwelin" Czaja Tagi: , , , ,

Z dawna oczekiwana gra The Lord of the Rings: War in the North oparta na powieściach Profesora miała ukazać się w Europie 4. listopada. Data premiery niestety została przesunięta na 25. listopada tego roku.

Śródziemie przygotowuje się do nieuniknionej wojny. Teraz każde zdarzenie ma wpływ na powodzenie misji. Aby zapewnić większe szanse wygranej, trójka ochotników wyrusza, aby pokrzyżować plany nieprzyjacielowi. Kierują się na północ, przez przyjazne im tereny takie jak Bree czy Rivendell oraz przemierzają dzikie i mroczne krainy Ettenmors, Mroczną Puszczę, aż po Fornost.

War in the North stawia przede wszystkim na współpracę z innymi bohaterami. Jak już wiadomo dzięki licznym doniesieniom, możemy wcielić się w jedną z trzech postaci: Eradana – człowieka-zwiadowcę, dzięki któremu możemy pozbyć się przeciwnika z ukrycia; Andriel – elfkę z Rivendell – posiadającą magiczne umiejętności, które na pewno wspomogą rannych kompanów; oraz Farina – krasnoluda z królestwa Ereboru – jego zdolności wojownika będą szczególnie pomocne drużynie w trudnych sytuacjach. Nasi bohaterowie mogą liczyć w chwilach grozy na pomoc Belerama – Wielkiego Orła – który od początku towarzyszy w wyprawie. Dzięki niemu zdobywamy potrzebne informacje i wsparcie w walce. Czytaj dalej »

17
maj

Lord of the Rings: Online obchodzi 4 rocznicę

   Napisane przez: Agnieszka "Tinwelin" Czaja Tagi: , ,

Turbine i Codemasters świętują już 4 rocznicę Lord of the Ring Online, a gracze specjalnie z tej okazji mogli przeżyć kolejny huczny festiwal. Oczywiście prace nad zapowiedzianym rozszerzeniem ciągle trwają i już wiemy, że choć tak niedawno ukazał się Update 2, niebawem pojawi się kolejny dodatek!

Adam Mersky, (dyrektor ds. komunikacji w Turbine) podsumowując ostatnie lata mówi: „To była ciężkie 4 lata ale jesteśmy zadowoleni, że tak dużo zostało zrobione i jak wiele jest jeszcze przed nami. Niewiele gier utrzymuje się tak długo, a LOTRO jest nadal naszym stabilnym dzieckiem…” . Podczas wywiadu Mersky zdradza wiele szczegółów dotyczących zmian, które w najbliższym czasie są przewidziane w grze.

W Śródziemniu minął czas hucznych zabaw. Ostatni festiwal w jakim mieliśmy okazję ucztować wraz z innymi wolnymi plemionami, był  wydany  na cześć obchodzonej już 4 rocznicy gry i trwał do 3 maja. Naturalnie pojawiły się  okazjonalne tokeny za które, mogliśmy zakupić „rocznicowego rumaka” oraz inne cenne przedmioty.

Już niebawem możemy się  spodziewać trzeciego już update’a, który skupia się przede wszystkim na dwóch instancjach oraz dwóch skimrishach dostępnych od 32 lvl aż do ostatniego. Twórcy zajmą się również polepszeniem regionu Forsaken Inn i Barrows-Down. Nie zabraknie oczyliście nowych zbroi, biżuterii i przedmiotów. Możliwe, że znów zajdą małe zmiany w klasach Minstrela i Huntera.

Na początku czerwca mogą pojawić się małe utrudnienia gry. Będzie to związane z połączeniem wersji amerykańskiej z europejską przez Turbine. Najbardziej pracochłonne będą zmiany wszystkich kont z Codemasters na Turbine. Twórcy jednak przekonują, że zmiana spowoduje ułatwienie dla wszystkich graczy i zapewniają, że posiadacze Liftime’a czy też VIP’a nie utracą swojego abonamentu.

Ostatnie informację dotyczą prac nad dodatkiem, który ma się ukazać tej jesieni. Oczywiście chodzi o „Rise of Isengard” i już wiadomo, że będzie to najbardziej rozbudowany dodatek do LotrO jaki kiedykolwiek się ukazał. Początkowo mówiono o rozbudowaniu postaci o pięć wyższych poziomów, a teraz nie ulega wątpliwości, że to o 10 lvl (czyli do 75 lvl) rozwiniemy swoje postacie. Mówi się, że to rozszerzenie wprowadzi księgę trzecią wraz z 30 rozdziałami.


29
mar

Wiosna w Śródziemiu z krzykami umarłych w tle

   Napisane przez: Agnieszka "Tinwelin" Czaja Tagi: , , , , ,

Szara Drużyna wyrusza na misję by pomóc Aragornowi. W głębi Enedwaith odkrywają tajemnicę sięgającą czasów Drugiej Ery Śródziemia. Sauron wykorzystuje tę okazję i wysyła swoich pięciu potężnych, okrutnych nieumartych magów, którzy zostali wyszkoleni do walki potężnymi Istarimi.

Takie wprowadzenie posiada najnowsze rozszerzenie do gry Lord of the Rings Online noszące tytuł Echoes of the Dead. Warto przyjrzeć się jego zawartości. Do gry dodano cztery całkowicie nowe instancje: The Town of Stoneheight, Northcotton Farm, The Lost Temple, The Glacier Fortress, oraz nowy raid* Ost Dunhoth. Zmiany możemy zauważyć również w tworzeniu i rozwijaniu legendarnych przedmiotów.

Zmiany w dotychczasowych lokacjach

W trzech nowych skirmishach w otchłaniach Morii można sprawdzić swój zapał i udoskonalić umiejętności. Podróżując samotnie przez otchłań Khazad-dum gracz nie napotka większych problemów w zadaniach epickich – tom 2 został przebudowany, aby można go przejść samotnie. Kraina Evendim została wzbogacona o ponad sto nowych zadań. Czytaj dalej »

13
mar

Echoes of the Dead – upadate LOTRO już wkrótce

   Napisane przez: Agnieszka "Tinwelin" Czaja Tagi: , , , , ,

Turbine oficjalnie ogłosiło przygotowania do uaktualnienia „Lord of the Rings Online” pod tytułem „Echoes of the Dead”.

Data drugiej aktualizacji wyznaczona jest na 22 marca, a firma zdradziła już parę dość istotnych szczegółów dotyczących samych zmian. Wśród nich znajdziemy między innymi:

 • zmiany w klasach: minstrel i hunter
 • zmiany panelu charakteru
 • zmiany PvMP
 • zmiany modernizujące Legendarne przedmioty

Możemy spodziewać się również pojawienia nowych zadań i  tzw. „łańcuszków”, które zostaną dodane w Ewendim. Planowana jest także istotna aktualizacja do Annúminas. Dodatkowo zmieni się system Crafting, do którego zostanie wprowadzony samouczek dla nowych graczy. Więcej informacji powinno pojawić się już wkrótce. Będziemy o nich informować na bieżąco na naszej stronie.

7
mar

Isengard rusza na wojnę

   Napisane przez: Agnieszka "Tinwelin" Czaja Tagi: , , , , ,

Twórcy gry „The Lord of the Rings Online” zapewniają, że najnowsze rozszerzenie do gry pojawi się jeszcze tej jesieni. Najciekawszym elementem „Rise of Isengard” – pod takim tytułem ma się ukazać najnowszy dodatek – ma być starcie z armią Sarumana.

Warner Bros., Codemasters i Tubrine z małymi, początkowymi trudnościami uruchomili tryb darmowy dla graczy w Europie. Niektórzy uważali, że będzie to zwiastun upadku, lecz stało się odwrotnie, a przełom roku 2010 i 2011 okazał się okresem rozkwitu dla tej gry. Pod koniec tamtego roku twórcy The Lord of the Rings Online ogłosili, że trwają pracę nad kolejnym, już trzecim dodatkiem, który ma się pojawić w listopadzie tego roku. Czytaj dalej »